Štvrtok na Čachtickom hrade

Autor: Juraj Romančík | 22.6.2018 o 13:01 | (upravené 22.6.2018 o 23:02) Karma článku: 1,56 | Prečítané:  907x

Poznáte to, po náročnom pracovnom týždni máte konečne zaslúžený oddych a premýšľate, ako by ste svoj voľný čas strávili čo najlepšie.

Obaja máme deň voľna a tak si od stredy večera kladieme otázku, ako tento deň využiť. Nápadov padlo hneď niekoľko (viacmenej všetky boli jeho), no nevedeli sme sa rozhodnúť. Nakoniec sme to všetko nechali tak a po prebudení sa ako mávnutím prútika dostavil nápad pozrieť hrad jednej z najkontroverznejších osôb slovenskej histórie minulého tisícročia. 

Reč bude o domove Alžbety Báthory, legendárnej krvavej grófke.

Tak sme zbalili tie najnevyhnutnejšie veci do batohov a vyrazili sme na cestu. Jazda po diaľnici D1 z Bratislavy smerom na Trenčín počas týždňa je relatívne kľudná akurát to neznesiteľné teplo vo Fábii nám trochu dalo zabrať. Ale tak a čo, veď je leto, nejaká spotená pazucha predsa nevadí.

Po zhruba hodinke schádzame z diaľnice na výjazde v smere na Piešťany aby sme trošku narušili stereotyp našej rýchlosti. Bez navigácie by sme však do Čachtíc na 99,9% netrafili, takže naše smartfóny nám robili počas nasledujúcich pár minút sprievodcov.

Vchádzame do obce Čachtice a prvý dojem nenechal na seba dlho čakať. Obec je naozaj veľmi pekná a na slovenské pomery relatívne moderná. 

 

PARKOVANIE

Tu nám bolo trochu do smiechu. Asi kilometer od hradu sa nachádza platené parkovisko, my sme však nechceli míňať zbytočne €urá, tak sme hľadali najlacnejšiu variantu parkovania a podarilo sa, na nete sme našli info, že na začiatku turistického chodníka je pizzéria s voľným parkovaním - tu je to ale obmedzené asi tak na cca 10 áut, my sme mali šťastie a našli sme voľné miesto. Potom sme sa už vydali smerom k hradu po vlastných. Prešli sme asi kilometer-dva a prišli sme k spomínanému platenému parkovisku - stáli tam asi dve autá, no parkovné nezbieral nikto a aj samotný stánok s pokladnicou bol zavretý. Tak rozmýšľam ako to tam vlastne funguje, či vyberajú parkovné iba cez víkend, no bližšie informácie sme sa nemali od koho dozvedieť. Mimochodom parkovanie tam stojí 1€ pre autá a motorky, autobusári si musia zaplatiť 3€. No stále fajn cena podľa mňa

 

ODDYCHOVÉ MIESTA

Popri chodníku sa nachádza niekoľko lavičiek, kde si môžete oddýchnuť, občerstviť sa, urobiť zopár selfie záberov alebo si doplniť nikotín - tu ale treba upozorniť, že treba byť veľmi opatrný, pretože počas obdobia sucha a horúčav je prísne zakázané v tejto oblasti fajčiť, zakladať otvorené ohne ak nechcete mať smolu a platiť pokutu až do výšky 330 €. Cestou sme videli asi dve plochy s ohniskami, kde si zrejme miestni obyvatelia sem-tam urobia vlastnú opekačku, rátam, že asi vedia v akom čase zakladať oheň.

 

OTVÁRACIE HODINY A VSTUPNÉ

Hrad je možné navštíviť každý deň okrem pondelku od 10:00 za smiešnych 2,50€ pre dospelých, 1,00€ pre deti od 6 do 15 rokov a za 1,50€ pre študentov, dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP. Deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. Posledné vstupy sú individuálne v závislosti od sezóny. Ideálne pozrieť si oficiálnu stránku Čachtický hrad.

 

PREHLIADKA HRADU

V prvom rade netreba zabúdať, že Čachtický hrad je rekonštrukciou zrúcaniny, takže veľa krytých miest tu nenájdete, ale hneď za pokladnicou, kde ste si kúpili vstupenky, nájdete hospodársky dom, ktorý bol dostavaný len pred štyri rokmi, kde sa počas horúcich letných dní môžete na chvíľu schladiť a zároveň si prezrieť rôzne expozície.

Každé významné miesto na hrade je označené číslom spolu s názvom miesta i keď musím sa priznať, že som bol trochu zmätený, keď človek začne pri čísle 5 a skončí pri čísle 1. Ale jednoducho som čísla vypustil z hlavy a nechal som sa viesť chodníkmi. Možno vás samotný hrad neohúri tak ako mňa, ale určite vám dych vyrazia nádherné výhľady z hradu na okolité kopce, trávnaté plochy, proste kam len vaše oko dovidí.

Čo poviete, nie je to nádherné? Človek má normálne chuť roztiahnuť krídla a vzlietnuť. Ale radšej to nechajte iba vo vašej hlave a neskúšajte to.

Čo sa týka odborného výkladu, ten je poskytovaný každý víkend. Počas pracovných dní je poskytovaný len v mesiaci júl a august. Ale zrejme každého viacmenej zaujíma život Alžbety Báthory - historický "výcuc" nájdete opäť na stránke hradu Alžbeta (Erszébet) Báthory. Ak ste však čítali aj knihu a videli aj film Juraja Jakubiska, možno budete trochu zmätení, lebo každý príbeh vykresľuje grófku inak. Ja sa skôr prikláňam k tej Jakubiskovej teórii i keď s drobnými úpravami a čo vy?

 

Po asi dvoch hodinách prechádzky po hrade sa vydávame pomaly späť k autu i keď premýšľame, že by sme dali ešte menšiu turistiku po okolí, pretože možností tu je naozaj niekoľko. Napríklad Veľký Plešivec (po modrej značke)alebo Čachtická jaskyňa (po žltej značke)...

 

Jednoznačne slovenské hrady a zámky majú niečo do seba a mali by byť určite videné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič

Denný počet nových nakazených prekonal hranicu tritisíc.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.


Už ste čítali?